Szkoła Podstawowa

PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM DLA DZIECI W AMERYCE

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

W rytmie zdrowia

 ‘‘W rytmie zdrowia’’

Od kilku lat pani Ilona prowadzi zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W tym roku również dzieciaki z młodszych grup mają możliwość uczestnictwa w programie zdrowotnym „W rytmie zdrowia’’. Przez doświadczenie i zabawę możemy przyswajać nową wiedzę. Nauka pierwszej pomocy sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia zdobywanie nowych umiejętności. Wspólnie z panią Iloną uczymy się, jak prawidłowo zachować się w razie zagrożenia i niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji. Ćwiczymy nowe umiejętności na pozorantach ran i złamań. Uczymy się opatrywania ran, skaleczeń i oparzeń. Wiemy, jakie czynności po kolei wykonywać i na co zwrócić uwagę. Potrafimy się odpowiednio zachowywać podczas niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji.

Wkręceni w zakrętki

„Zakręceni w nakrętki „

Jak co roku bierzemy udział w akcji „Zbieramy nakrętki dla chorych dzieci”. Większość z Was pewnie zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym dzieciom i co się z nimi dzieje potem? Pani Ilona z Grupą II może odpowiedzieć na te i inne pytania odnośnie do zakrętek. Wkręciliśmy się w temat. Nakrętki są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. Bez problemu zamienia się je w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW. Dostarczone nakrętki do punktów zbiórki odbierają koordynatorzy akcji. Następnie za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca pieniądze na rzecz fundacji. Uzbierane środki są przeznaczane na zakup nowego sprzętu chorym dzieciom. Nasza szkolna akcja zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy z pomocą pani Ilony 16 kilogramów 800 dag (prawie 17 kilogramów) zakrętek. Ważyliśmy je na bardzo dokładnej szpitalnej wadze- dziękujemy paniom pielęgniarkom z pierwszego oddziału za okazałą życzliwość i pomoc w ważeniu. Na tym nie koniec. Nakręcamy wszystkich, którzy chcą pomagać i zbieramy dalej.

Serdecznie dziękujemy

 Pani Ilona, koleżanki i koledzy z Grupy II

SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 X 2019 Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 października 2019 uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały zorganizowane przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie i Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej "FENI". Ze strony szkoły całość koordynowała Pani Ilonka, a w zajęciach uczestniczyli Pani Jagoda, pan Heniek i Pan Jacek no i przede wszystkim my wszyscy od grupy I do VII. Ze strony Stowarzyszenia zajęcia -bardzo ciekawie, a czasami na wesoło, prowdzili ratownicy: PAULINA IWANIUK, AGATA KUDŁA, ELA ZAPADKA, ADRIAN RAFALSKI i znany nam wszystkim DJ TOMEK SOBOL.

Czytaj więcej: SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

 

Każda pomoc się liczy, aby uratować życie.

 

Z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzimy w drugą sobotę września.W tym dniu w naszej szkole pani Ilona Rybska zorganizowała szkolenie i pokazy, jak prawidłowo pomagać osobom poszkodowanym. Aktywnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach praktycznych.

Czytaj więcej: SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

SPZ - Co robiliśmy?

 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO ROBILIŚMY !!!

 

28.09.2017r. nasza szkoła otrzymała akt przynależności do Szkół Promujących Zdrowie. Zespół ds. promocji Zdrowia Szkoły Promującej Zdrowie został powołany przez Radę Pedagogiczną w dniu 29.09.2017r.

Zespół ds. promocji zdrowia dotychczas pracował w składzie:

szkolny koordynator: Ilona Rybska, zastępca koordynatora: Anna Krasowska, nauczyciele, pedagodzy specjalni: Agnieszka Przybyłek, Jagoda Lubowiecka, Jacek Ciesielski, Henryk Domian, -kierownik zespołu pozalekcyjnego, sekretarz zespołu: Anna Polkowska

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne zajęcia zawarte w harmonogramie. Głównym celem zajęć promowanie zdrowia, profilaktyka oraz wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań, sprzyjanie dobrej i miłej atmosferze podczas pobytu w szpitalu, a także rozwijanie aktywności dzieci.

Czytaj więcej: SPZ - Co robiliśmy?

SPZ - Warsztaciki z Ameryki - Kartka z Ameryki

 KARTKA Z AMERYKI

 

W ramach cyklu "Szczęśliwy Świat Tworzenia" w wakacje wykonywaliśmy samodzielnie kartki pocztowe z Ameryki, które wysłaliśmy, ofiarowaliśmy na pamiątkę naszego tu pobytu rodzinie, znajomym,koleżankom, kolegom. Poniżej zdjęcia z Warsztacików

SPZ - Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

 

No cóż bez komentarza - tytuł sam mówi za siebie.

SPZ - Muzykoterapia - Karaoke

Muzykoterapia - KAREOKE

Muzykoterapia – dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej.

Czytaj więcej: SPZ - Muzykoterapia - Karaoke

SPZ Terapia Manualna - Wianki

 WIANKI 

W ramach Warsztacików z Ameryki, w ralizowanym przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie cyklu - "Szczęśliwy Świat Tworzenia" odbyły się warsztaty manualne , na których wyplataliśmy wianki.

Czytaj więcej: SPZ Terapia Manualna - Wianki

SPZ - Terapia Ruchowa

Terapia Ruchowa - ZUMBA

 

              Pani Marta w ramach dbałości o nasze zdrowie cyklicznie prowadzi zajęcia z Zumby.  Zumba to kompletny program treningowy, zawierający wszystkie elementy fitnessu: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość.

Czytaj więcej: SPZ - Terapia Ruchowa

SPZ - Festyn Rodzinny

  

FESTYN RODZINNY

Zdrowie dziecka chorego to także jego właściwy rozwój emocjonalny. Oczywistą rzeczą jest, że „wyrwanie” dziecka ze środowiska rodzinnego to dla niego ogromny stres.

Czytaj więcej: SPZ - Festyn Rodzinny

SPZ - Taniec

 Taniec to także ZDROWIE III

Umiejętność tańca przyda się w życiu każdemu z nas. Jest to też świetny sposób na uzupełnienie rehabilitacji, którą tu w Naszym Szpitalu realizujemy. Uważamy, że nie ma przyjemniejszego sposobu rehabilitacji niż taniec ... no może jeszcze pływanie. Ale pływać nie każdy może. A tańczyć jak najbardziej wszyscy, trzeba tylko chcieć. Co daje taniec? Poza olbrzymią frajdą jeszcze wiele korzyści dla zdrowia i urody. Wymienię te najbardziej znane : uelastycznia ciało, uczy prawidłowej postawy, poprawia nastrój i dodaje energii (zdecydowanie!), wyrabia mięśnie – ale tak delikatnie,  redukuje stres i zmniejsza napięcie nerwowe – to najlepszy odstresowywacz po ciężkim dniu, usprawnia koordynację ruchową i poprawia kondycję  – oczywiście jeśli tańczymy częściej niż jeden raz, powoduje wzrost świadomości własnego ciała,jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływa na zdrowie ogólne. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć. 

SPZ - pierwsza pomoc

     

JAK POMÓC INNYM- pierwsza pomoc

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie postanowił przystąpić wraz z dziećmi, młodzieżą i rodzicami do tej akcji organizując dla wszystkich przebywających na rehabilitacji w naszym szpitalu akcję udzielania pierwszej pomocy. Kurs RKO i pierwszej pomocy prowadziliśmy na specjalistycznych, profesjonalnych fantomach, które cieszyły się zainteresowaniem i popularnością. Każdy uczestnik miał okazję przećwiczyć na fantomach RKO (sztuczne oddychanie i masaż serca). Zajęcia te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem młodszej grupy wiekowej, która nie ma możliwości uczestnictwa w podobnych zajęciach. Dzieci pytały o wszystko i były zadowolone, że mogły choć przez chwilę stać się małymi ratownikami. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć. 

Dla Mamy

 

O upominkach dla Mam już pisaliśmy... Ale to nie wszystko, bo prezentów dla Mam nigdy dosyć! 24 maja Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował i przeprowadził warsztaty z okazji Dnia Matki. Od strony technicznej i materiały przygotowałi Pan Jacek i Pan Heniek. Wykorzystali do tego celu, w ramach działań ekologicznych, bo to także nasze zdrowie, "śmieci". Warsztaty prowadziła wspólnie ze swoją asystentką Natalią z gr. IV - Pani Ilonka.

I tak powstały piękne Księgi z życzeniami dla Naszych Kochanych Mam.